Nemáte v poslední době pocit, že vaše topení jaksi netopí na plný výkon, ačkoli váš topný zdroj „jede na plné obrátky“? Váš subjektivní dojem se záhy může potvrdit v realitu, jestliže povoláte na scénu instalatéry topenáře, a ti vám oznámí, že vaše topení je pravděpodobně zanesené kalem. Jak je vůbec možné, že se do topení dostane nějaký kal, když je to uzavřený okruh?
Koroze – první, co vás v této souvislosti zřejmě napadne, je koroze neboli oxidace ocelového materiálu, který se postupně rozpadá, a probíhá to formou mikroskopickou, tedy pouhým okem v podstatě nezaznamenatelnou. Vnitřní stěny potrubí postupně korodují a koroze se tu projevuje ve formě jemných šupinek, které se na sebe nabalují a vzniká velmi jemný blátivý nános. A čím déle je topení v provozu, tím více nánosu je uvnitř topné soustavy.
Bakterie – co možná netušíte, je, že uvnitř topné soustavy se nachází bakterie. Vzdorují i velkému tlaku a vysokým teplotám tamního prostředí, a mají-li tu dostatek potravy, mohou se bez problémů rozmnožovat. Bakterií existuje mnoho kmenů, některé jsou nám i prospěšné, například v tlustém střevě probiotické bakterie, anebo bakterie na pokožce, které pomáhají udržovat její správné pH, a o bakteriích na chodidlech jistě nikdo nepochybuje, neboť ty o své činnosti dávají jasně najevo typickým „chodidlovým odérem“. Bakterie v topení zas o sobě dávají najevo kalem, který je důsledkem jejich rozmnožování a přeměny některých organických i anorganických látek.
Ve finále tu máme bakteriální a korozivní kal, který je třeba odstranit, a k tomu slouží například zařízení Ropuls Roclean, jedná se o speciální proplachovací kompresor se stabilním nebo pulsním režimem, a instalatéři s ním úspěšně provádí čištění topení v podstatě v jakékoli topné soustavě, a to jak u radiátorů ústředního topení, tak i u topení podlahového.