Bydlíte v pronajatém bytě a váš pronajímatel vám nepovolil mít zde trvalé bydliště? Ze zákona na to nemá právo a vy si o něj můžete zažádat, i když je to v nájemní smlouvě vysloveně zakázáno. Jenže právo je jedna věc, tedy teorie, a druhá věc je praxe. Pronajímatel vám nesmí vypovědět smlouvu jen proto, že jste si i přes jeho výslovný zákaz trvalé bydliště v jeho bytě zřídili, ale může to mít nepříjemný dopad na mezilidské vztahy mezi vámi a jím či jeho rodinou, příbuznými, známými atd. Zkrátka může tím vznikat nepříjemné napětí, což také může mít vliv na prodloužení nájemní smlouvy. Jestliže máte pronájem zřízený třeba jen na rok, po roce třeba budete muset odejít jinam.
Existuje ovšem možnost zřídit si virtuální trvalé bydliště profisidla.cz. Váš pronajímatel se o něm pochopitelně nedozví, protože se již netýká jeho nemovitosti. Pro vás to ale znamená další výhodu, a sice pokud budete pronájem měnit častěji, a třeba z vlastní vůle, například změníte zaměstnání a kvůli němu se odstěhujete do jiného města, může vám virtuální trvalé bydliště být nápomocné v tom, že nebude nutné žádat o nové doklady.
Nová občanka – zřizování nových dokladů je obstrukce, která je při změně trvalého pobytu nutností. Pokud vám také vadí kontakt s úředníky, fronty na úřadech, čekání na vyřízení všech možných dokladů a ztráta času, pak je virtuální trvalý pobyt ideálním pomocníkem. Můžete jej zde mít jak dlouho chcete, i když během toho vyměníte své reálné bydliště třeba pětkrát. Doklady zůstanou pořád stejné, nic se nezmění, tedy samozřejmě s ohledem na jejich skutečnou platnost – tu je třeba si pohlídat a nechat vystavit nový doklad, jestliže jeho platnost brzy skončí – toto je případ občanských průkazů s desetiletou platností. Nezapomínejte si ohlídat, aby vám nepropadla občanka, jinak hrozí pokuta až 10 tisíc Kč.