Bazénová plachta – to nejsou vyhozené peníze


Někteří lidé vysloveně vyhazují peníze oknem. Nakupují výrobky buď zcela zbytečné, které nakonec vůbec neužijí, anebo jde o věci nevalné kvality, co nakonec skončí na skládce odpadků nebo uložené ve sklepní kóji. Takový jedinec se pak třeba potká s kamarádem a postěžuje si mu, jak nakoupil to a to, a že nakonec to stejně vyhodil, takže zas vydělával peníze úplně zbytečně. Načež mu kamarád oznámí, že si ke svému zahradnímu bazénu koupil krycí bazénovou plachtu, a z jejich následného rozhovoru vyplyne, že je to také určitě výrobek na nic, který jen zaclání v garáži a je k ničemu.

balónky na hladině

Rádi bychom vás upozornili, že právě krycí plachty patří k příslušenství, které určitě zaclánět nebude, a naopak šetří i vaši peněženku. Například tím, že snižují četnost využívání bazénové filtrace, čímž šetří elektrickou energii na její provoz, a snižují náklady i pro provoz bazénové chemie. To ale není vše. Je tu ve hře ještě jedna věc – vypařování vody.

schůdky do bazénu

Z každé vodní plochy se z jednoho čtverečního metru za běžných povětrnostních podmínek (atmosférického tlaku a vlhkosti vzduchu) vypaří od jara do podzimu přibližně pět litrů vody za den. Máte-li doma bazén o rozměrech 4 x 7 metrů, za den se z něho tedy vypaří asi 140 litrů vody. Tu samozřejmě snadno dopustíte z vodovodního řadu, ale voda není zadarmo. Pokud provozujete bazén půl roku, za tu dobu byste museli dopustit zhruba 25 kubíků vody. V přepočtu na vodné a stočné to dělá přibližně tři tisíce korun. A budete-li mít bazén deset let, zbytečně byste vyhodili oknem třicet tisíc korun.

Krycí plachta dokáže vypařování vody snížit prakticky na nulu a v době, kdy se v bazénu nekoupete se vyplatí mít ji položenou na hladině. Nač tedy zbytečně utrácet peníze vysloveně na nic, když to není nutné? Docela obyčejná krycí plachta má při šetrném zacházení životnost i delší, než deset let.